Twoja przeglądarka nie wyświetla HTML5

Wystawa "W Żywcu o Żywcu"

Nasze miasto już od 160 lat związane jest z Browarem Żywieckim i znaną na całym świecie marką piwa, która znacząco zapisała się w procesie budowy tożsamości lokalnej Żywca, a istniejące od kilku lat Muzem Browaru Żywiec doskonale pokazuje przełomowe i kluczowe momenty we wspólnej historii Miasta i Browaru. Pragniemy jednak udoskonalić tę historię o osobiste wspomnienia dotyczace bezspośrednio mieszkańców, a może nawet historie przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Dlatego też zwróciliśmy się do Was - mieszkańców Żywca - z prośbą o pomoc w odtworzeniu naszej wspólnej historii! Zaprosiliśmy do przesyłania spisanych wspomnień, anegdot, fotografii, pamiątek czy eksponatów związanych z historią Miasta i Browaru Żywieckiego, które zostaną zaprezentowane na wystawie "W Żywcu o Żywcu" w Zamku Habsburgów, a następnie kolejno w Muzeum Miejskim w Żywcu, w Towarzystwie Miłośników Ziemi Żywieckiej, w Miejskim Centrum Kultury oraz w holu Urzędu Miejskiego w Żywcu.

 

1) Jednymi z najciekawszych eksponatów prezentowanych podczas targów piwnych są nalewaki i kolumny do wyszynku piwa.

2) „Kadki drożdżowe”. Podczas fermentacji otwartej drożdże mają swobodny dostęp do tlenu.


3) Muzeum Browaru Żywiec zgromadziło sporo ciekawych urządzeń. Jednym z nich jest „ręczna maszyna do rozlewu piwa”

4) Zawór trójdzielny pozwala na lanie piwa lub innych napojów z dwóch różnych beczek. Żywieccy piwowarzy od początku starali się korzystać z nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

5) Piwo Żywieckie od początku istnienia Browaru, czyli od roku 1856 cieszy się niezwykłą popularnością. Jest cenione nie tylko w Polsce, ale również w wielu innych krajach świata.

6) Słynny w świecie żywiecki Porter cieszył się uznaniem nie tylko z uwagi na walory smakowe, ale przede wszystkim z racji swoich właściwości… leczniczych.

7) Etykiety żywieckiego Browaru od początku charakteryzowały się niezwykłą starannością i estetyką wykonania. Właściciele Browaru dbali o rozpoznawalność marki „Żywiec”.

8) Piwa „Zdrój Żywiecki” i „Marcowe” w latach 30. XX wieku były sprzedawane m.in. w Warszawie, Poznaniu, Lwowie, Lublinie i Zakopanem.

9) W Muzeum Browaru w Żywcu można odkryć sprzęty służące do produkcji piwa, jak też akcesoria dla smakoszy tego napoju.

10) Do dziś wielu piwoszy uważa, że najlepsze piwo to takie, które pochodzi z dębowej beczki.

11) Wedle danych historycznych, wpierw piwo spożywano z kubków, następnie ze szklanic, zaś w XVI wieku zaczęły pojawiać się wzmianki o kuflach.

12) Kufle wykonane są z różnego rodzaju materiałów. Możemy spotkać m.in. kufle ceramiczne, szklane, drewniane i metalowe.

13) Producenci kufli dbają o to, by nadać im niepowtarzalny charakter. Niejednokrotnie mają one wymyślne kształty, przykuwające uwagę nie tylko kolekcjonerów piwnych.

14) W Żywcu jedną z najciekawszych kolekcji kufli piwnych można spotkać w Piwiarni Żywieckiej, w „Restauracji Kuflowej”.

15) Żywiecki dziennikarz, fotograf i kronikarz Hieronim Woźniak od wielu lat dokumentuje codzienne życie Żywiecczyzny. Był naocznym świadkiem wielu wydarzeń związanych z żywieckim Browarem.

16) Hieronim Woźniak był uczestnikiem wielu Giełd Birofiliów, uczestniczył także w kolejnych wydarzeniach związanych z rocznicami żywieckiego Browaru.

 

» powrót