Twoja przeglądarka nie wyświetla HTML5

AMBASADORZY ZIEM GÓRSKICH

„Dotychczasowi Ambasadorzy Ziem Górskich”

 

 

Adam Małysz

 Adam Małysz

Otrzymał tytuł Ambasadora Ziem Górskich w 2008 r. Urodzony 3 grudnia 1977 w Wiśle. Jego pradziadek miał własną skocznię, na której beskidzcy zawodnicy osiągali odległości w granicach pięćdziesięciu metrów, a on sam już jako przedszkolak zjeżdżał na zjazdówkach z górki za stawem w pobliżu domu. Treningi rozpoczął w wieku 6 lat pod okiem wujka Jana Szturca w klubie KS Wisła. Pierwszy skok narciarski oddał właśnie w wieku sześciu lat, a w 1995 roku zadebiutował w zawodach Pucharu Świata w Innsbrucku. Jest najwybitniejszym polskim skoczkiem narciarskim w historii. Jednym z najlepszych zawodników w historii światowych skoków. Czterokrotny medalista olimpijski (2002, 2010) i czterokrotny mistrz świata (w tym trzy razy z rzędu). W jego karierze nie zabrakło również sukcesów podczas Turnieju Czterech Skoczni i trzykrotnego zwycięstwa w Turnieju Nordyckim. Czterokrotnie wybierany najlepszym sportowcem Polski. Kawaler Krzyża Komandorskiego i Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski. Adam Małysz aż dwadzieścia razy zdobywał tytuł zimowego- i osiemnaście razy letniego mistrza Polski w skokach narciarskich. To do niego należał rekord świata w długości skoku narciarskiego – poleciał wówczas na odległość 225 metrów. W swojej karierze wystąpił w 349 konkursach Pucharu Świata, w tym aż 198 razy zajął miejsce w pierwszej dziesiątce.

  

Arcyksiężna Maria Krystyna Habsburg

 MariaKrystynaHabsburg

Arcyksiężna otrzymała tytuł Honorowego Ambasadora Ziem Górskich w roku 2009. Maria Krystyna Habsburg urodziła się 8 grudnia 1923 roku w Żywcu jako Maria Krystyna Immaculata Elżbieta Renata Alicja Gabriela Habsburg-Lotaryńska, córka księcia Karola Habsburga, ostatnia potomkini tego rodu w Polsce. Zmarła 2 października 2012 r.

Jako arystokratka spędziła beztroskie dzieciństwo i młodość na zamku w Żywcu. Po zakończeniu II wojny światowej Maria Krystyna razem z najbliższą rodziną została zmuszona do wyjazdu z Polski. Kilka lat mieszkała w Szwecji (ojczyźnie matki), później zaś w Szwajcarii . W 1993 odzyskała polskie obywatelstwo i wróciła na stałe do Polski. W 2001 roku zamieszkała w Nowym Zamku w Żywcu, który niegdyś był własnością jej rodziny. To miejsce zawsze było najbliższe jej sercu, mówiła, że tu „(…) jest wszystko: wspaniałe góry, jeziora, morze, wspaniała roślinność. Za tym wszystkim tęskniłam(…).” W 2009 roku księżna zdecydowała się spisać i wydać swoje wspomnienia w postaci książki zatytułowanej „Księżna. Wspomnienia o polskich Habsburgach”.

W grudniu 2011 została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Justyna Kowalczyk

JustynaKowalczyk

Otrzymała tytuł Ambasadora Ziem Górskich w 2009 r. Polska biegaczka narciarska urodzona 19 stycznia 1983 r. w Limanowej. Sportowe zacięcie u mieszkanki Kasiny Wielkiej było już widoczne w szkole podstawowej. Janusz. Justyna rywalizowała w biegach płaskich, przełajowych, grała w koszykówkę i piłkę ręczną. Do narciarstwa przekonał ją natomiast Stanisław Mrowca, jej pierwszy trener w klubie Maraton Mszana Dolna, do którego trafiła w siódmej klasie szkoły podstawowej. W grudniu 2001 roku Justyna zadebiutowała w zawodach Pucharu Świata i już w drugim starcie zaskoczyła wszystkich zdobywając pierwszy pucharowy punkt. Następne lata treningów i startów pod okiem Aleksandra Wierietielnego przynosiły kolejne dobre rezultaty.

Justyna Kowalczyk wywalczyła złoty, srebrny i brązowy medal Igrzysk Olimpijskich w Vancouver w 2010 r.; brązowy medal na Igrzyskach Olimpijskich w Turynie w roku 2006; dwa złote i brązowy medal Mistrzostw Świata w Libercu w 2009 r. oraz dwa srebrne i brązowy medal na Mistrzostwach Świata w Oslo w 2011 r. Jest jedną z dwóch biegaczek narciarskich, która zdobyła trzy razy z rzędu Puchar Świata. Jedyna zawodniczka, która trzy razy z rzędu wygrała Tour de Ski. Trzy razy z rzędu została wybierana najlepszą polską sportsmenką. Justyna Kowalczyk została odznaczona: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

  

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski

Prezydent

 

Bronisław Komorowski otrzymał tytuł honorowego Ambasadora Ziem Górskich w roku 2010.

Urodzony 4 czerwca 1952 roku w Obornikach Śląskich k. Wrocławia, w rodzinie inteligenckiej o silnych tradycjach ziemiańskich i niepodległościowych. Od 1997 do 2000 roku przewodniczył sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Od 2001 roku był zastępcą przewodniczącego Sejmowej Komisji Obrony Narodowej oraz członkiem Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. Działacz opozycji antykomunistycznej, parlamentarzysta, Poseł na Sejm I, II, III, IV, V i VI kadencji, Minister obrony narodowej w rządzie Jerzego Buzka, Wicemarszałek Sejmu V kadencji z ramienia Platformy Obywatelskiej, w latach 2007–2010 Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej VI kadencji, a od 2010 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

Z tytułu objęcia urzędu prezydenta RP Bronisław Komorowski został kawalerem Orderu Orła Białego,  a także kawalerem Orderu Odrodzenia Polski I Klasy.

 

 Jan Kanty Pawluśkiewicz

JanKantyPawluskiewicz

Otrzymał tytuł Ambasadora Ziem Górskich w roku 2011. Urodził się 13 października 1942 r. w Nowym Targu. Jest jednym z najbardziej znanych kompozytorów muzyki filmowej i teatralnej w Polsce. Karierę artystyczną rozpoczął w 1966 roku jako jeden ze współzałożycieli kabaretu Anawa, który z czasem przerodził się w zespół muzyczny z wokalistą Markiem Grechutą. W 1973 roku wokalistą Anawa został Andrzej Zaucha. Ich piosenki były wielokrotnie nagradzane, m.in. na Studenckim Festiwalu Piosenki i Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (Nagroda Główna 1977). W latach 70. artysta rozpoczął współpracę z Piwnicą pod Baranami. Jako kompozytor muzyki teatralnej związany jest także z Teatrem Starym i Teatrem Stu w Krakowie, oraz z Teatrem Narodowym i Teatrem Powszechnym w Warszawie. Jest autorem muzyki wielu znanych piosenek z repertuaru Marka Grechuty, Andrzeja Zauchy czy Grzegorza Turnaua. Jest kompozytorem wielu form muzycznych, między innymi: Opery żebraczej, oratorium Nieszpory Ludźmierskie, poematu symfonicznego Harfy Papuszy oraz wspólnie z Markiem Grechutą musicalu Szalona lokomotywa. W czerwcu 2005 roku otrzymał Laur Krakowa XXI Wieku, nagrodę przyznawaną wybitnym osobowościom środowiska nauki, sztuki i biznesu. W czerwcu 2006 roku zorganizowano wystawę malarstwa żel-art Jana Kantego Pawluśkiewicza w sali Yehudi Menuhin budynku Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Artysta był trzykrotnie nominowany do nagrody Fryderyka w kategorii Muzyka Poważna i Kompozytor Roku.

 

Komisarz Europejski ds. Rynku Wewnętrznego i Usług Elżbieta Bieńkowska

Bienkowska

Elżbieta Bieńkowska otrzymała tytuł Ambasadora Ziem Górskich w roku 2012. Objęła również honorowy patronat nad przyjęciem przez Koalicję Marek Ziem Górskich Europejskiej Karty Górskich Produktów Spożywczych Wysokiej Jakości. Była koordynatorem i negocjatorem zespołu tworzącego Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013 oraz zespołu przygotowującego Regionalną Strategię Innowacji dla Województwa Śląskiego. Od 1 listopada obejmuje stanowisko Komisarza Europejskiego ds. Rynku Wewnętrznego i Usług.

Uhonorowana została między innymi przez Redakcję Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł i portalu wnp.pl – zaszczytnym tytułem „Tego, co zmienia polski przemysł”. Jest także laureatką Nagrody Kisiela za rok 2011. Poprzez swoją działalność publiczną dobitnie przyczyniła się do rozwoju ziem górskich: Żywiecczyzny, Podbeskidzia, Podhala oraz wielu innych tego typu obszarów w naszym kraju.

Profesjonalizm w działaniu oraz fachowe podejście do procesu absorpcji środków unijnych przez Polskę zaowocowały licznymi, bardzo pozytywnymi zmianami, jakie za sprawą funduszy europejskich dzieją się wokół nas. Najlepszym przykładem sukcesu, jaki ziemie górskie zawdzięczają Elżbiecie Bieńkowskiej jest projekt „Oczyszczanie ścieków na Żywiecczyźnie” o wartości około 1 mld 110 mln złotych, z czego kwota dofinansowania wynosi ponad 580 mln złotych, natomiast pozostała kwota będzie stanowiła wkład własny gmin uczestniczących w projekcie. Projekt jest realizowany dzięki wsparciu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007 – 2013.

 

 Konsul Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej na Słowacji

Tadeusz Frąckowiak

TadeuszFrackowiak

Tadeusz Frąckowiak otrzymał tytuł Ambasadora Ziem Górskich w roku 2012. Jest absolwentem wydziału rolnictwa na Uniwersytecie w Halle, po ukończeniu studiów pracował w Polsce w branży zootechnicznej, uzyskał również tytuł tłumacza przysięgłego języka niemieckiego. W Polsce nie pozostał jednak długo, gdyż swoje życie osobiste związał ze Słowacją. Od roku 1980 wraz z żoną Vierą mieszka niedaleko Liptovskiego Mikulasa, gdzie prowadzi działalność zawodową i społeczną, a także zajmuje się tłumaczeniami. Obecnie pełni między innymi funkcję Prezesa Zarządu Spółki VEREX HOLDING S.A. z siedzibą w Liptovskim Mikulasu, której jest założycielem. Firma zajmuje się sprzedażą artykułów spożywczych oraz elektrotechnicznych na terenie Słowacji i w 1999 roku została zaliczona do grona dziesięciu najlepiej prosperujących spółek handlowych na terenie Republiki Słowackiej. Tadeusz Frąckowiak działa także w Ogólnosłowackim Zrzeszeniu SPONA – ZDROJ S.A. Povazska Bystrica, a od 1999 roku pełni funkcję V-ce Przewodniczącego Słowackiego Związku Handlu. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, przyznanych między innymi przez:

  • Słowacką Izbę Rolnictwa i Artykułów Spożywczych
  • Prezydenta miasta Liptovsky Mikulas,
  • Dziekana Wydziału Ekonomii i Zarządzania Uniwersyteru Rolniczego w Nitrze

Konsul Tadeusz Frąckowiak jest współzałożycielem i członkiem Zarzadu Związku handlu i Ruchu Turystycznego Republiki Słowackiej, a także prezesem Zarządu Ogólnosłowackiej Sieci Handlowej CBA, która obejmuje ponad 700 sklepów spożywczych. W wolnym czasie interesuje się ochroną przyrody, łowiectwem i muzyką. Od 1999 roku jest członkiem Słowackiego Związku Łowieckiego. Swoją działalnością zawodową i społeczną Tadeusz Frąckowiak wniósł ogromny wkład osobisty w budowanie dobrosąsiedzkich relacji polsko – słowackich i rozwój współpracy w wielu dziedzinach, a także nawiązywanie trwałego trans granicznego partnerstwa, którego przykładem jest między innymi wspólny projekt Koalicji Marek Ziem Górskich i stowarzyszeniem Klaster Liptov.

  

Konsul Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Grazu Gerold Ortner

GeroldOrtner

Konsul Gerold Ortner otrzymał tytuł Ambasadora Ziem Górskich w roku 2013. Urodził się 2 lipca 1936 r. w Grazu. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie w Graz, a następnie studia doktoranckie. Był szefem gabinetu marszałków takich jak Josef Krainer i dr Fridrich Niederle. Jest byłym Prezydentem Najwyższej Izby Kontroli Landu (okręgu, kraju związkowego) Styrii, a także Sekretarz Generalnym z prowincji Styria. Od 1 lipca 1999 r. pełni Urząd Honorowego Konsula Rzeczpospolitej Polskiej w Styrii. Pan Gerold Ortner jako Honorowy Konsul Rzeczypospolitej Polskiej w Styrii z siedzibą w Grazu był inicjatorem podpisania porozumienia partnerskiej współpracy pomiędzy regionem Styria w Austrii a Województwem Śląskim. Przez swe działania doprowadził do nawiązania współpracy pomiędzy samorządami gmin i Miasta Żywca, Powiatu Żywieckiego a Miastem Feldbach i Gminami zrzeszonymi w stowarzyszeniu Vulkalandu. Zajmującym się także promowaniem produktów i marek ziem górskich. Jego działalność na rzecz Żywiecczzny i innych regionów Polski pozwoliła na zacieśnienie współpracy Polski i Austrii w dziedzinie kultury, sportu, turystyki i gospodarki. Jest także opiekunem grobów żołnierzy polskich poległych w Austrii.

 

 Mistrz Świata w SuperEnduro Tadeusz Błażusiak

TadeuszBlazusiak

Tytuł Ambasadora Ziem Górskich otrzymał w 2013 r. Tadeusz Błażusiak urodził się w Nowym Targu. Obecnie mieszka i trenuje w Andorze. Uprawianie sportu jest profesją i wielką pasją Tadeusza. Motocykl towarzyszy mu już od dzieciństwa. Tadeusz Błażusiak jest Mistrzem Europy w Trialu, zdobył również siedmiokrotnie Międzynarodowe Mistrzostwo Polski i jest dwukrotnym Międzynarodowym Halowym Mistrzem Niemiec w tej właśnie dyscyplinie. Od 2007 zaczął brać udział w Enduro, czyli rajdach po trasach terenowych dobranych pod kątem sprawdzenia wytrzymałości zawodnika i sprzętu. Tadeusz Błażusiak ma na swoim koncie wygrane wszystkich największych zawodów Enduro Extreme na świecie. Managerem Tadeusza jest jego brat Wojciech Błażusiak. Tadeusz jest m. in. trzykrotnym mistrzem świata ,a także posiadaczem niezwykle prestiżowego tytułu Sportowca Roku 2012 przyznawanego przez Amerykańskie Stowarzyszenie Motocyklistów.

 

Łukasz Golec

LukaszGolec

Łukasz Golec otrzymał tytuł Ambasadora Ziem Górskich w 2014 r. Jest wokalistą, trębaczem, muzykiem popowym i jazzowym, kompozytorem, aranżerem, jednym z liderów grupy muzycznej Golec u’Orkiestra. Każdy dzień Łukasza wypełnia gra na trąbce, komponowanie, koncertowanie. Znajduje także czas na inne pasje. Jedną z nich jest kolekcjonowanie starych ludowych instrumentów, masek kolędniczych i innych oryginalnych przedmiotów związanych z kulturą górali żywieckich. Łukasz ma na swym muzycznym koncie wiele tytułów i nagród. Na Pomorskiej Jesieni Jazzowej w Gorzowie Wielkopolskim, został uznany za najlepszego solistę, a w prestiżowym magazynie branżowym „Jazz Forum” trafił na listę najlepszych trębaczy w Polsce, zajmując trzecie miejsce obok Tomasza Stańki i Piotra Wojtasika. Jest współzałożycielem firmy fonograficznej Golec Fabryka oraz Fundacji Braci Golec z siedzibą w Milówce.

 

Paweł Golec

PawelGolec

Paweł Golec otrzymał tytuł Ambasadora Ziem Górskich w 2014r. Jest muzykiem popowym i jazzowym, jednym z liderów grupy muzycznej Golec u’Orkiestra. Na co dzień gra na puzonie, komponuje, koncertuje oraz wspiera wszelkie inicjatywy związane z promowaniem muzycznej kultury, jak chociażby Żywieckie Suwakowanie. Poziom adrenaliny skutecznie podnosi sobie jazdą na motorze. Oprócz gry na puzonie to jego druga pasja. Na swoim chopperze przemierza drogi powiatu żywieckiego łapiąc przysłowiowy "wiatr w żagle", bo tu w beskidzkich groniach czuje się jak ryba w wodzie. Swój patriotyzm lokalny wyraził, zakładając Fundację Braci Golec. Jest również współzałożycielem firmy fonograficznej Golec Fabryka.

 

Stanisław Jaskułka

 jaskulka_m

 Stanisław Jaskułka otrzymał tytuł Ambasadora Ziem Górskich w 2015 r. Jest wybitnym teatralnym i filmowych, wielokrotnie nagradzanym na swoje role (m.in. u Andrzeja Wajdy, Andrzeja Żuławskiego, Krzysztofa Kieślowskiego). W roku 1974 otrzymał Złotą Maskę - nagrodę publiczności i krytyków w Lublinie za rolę w "Niemcach". Jego pasjami są m.in. jazda na nartach, powożenie zaprzęgami konnymi, gra na instrumentach - gitarze, harmonijce i heligonce - w roku 2010 prowadził Międzynarodowy Koncert Heligonistów w Węgierskiej Górce. Nieobca mu również gwara góralska - jak nikt rozumie tematykę góralską! Stanisław Jaskułka prowadził pierwszą Galę Konkursu "Osobowość Ziem Górskich", która odbyła się w Bielsku Białej, a przez 19 lat był jednym z prowadzących Tydzień Kultury Beskidzkiej w Żywcu. Jako wieloletni konferansjer jest osobą niezwykle zasłużoną dla Żywiecczyzny. Po latach przerwy, w roku 2009 powrócił na żywiecką scenę i na nowo rozkochał publiczność. Otrzymał wówczas medal "Zasłużony dla miasta Żywca", wpis do Złotej Księgi TKB oraz najcenniejszy laur - "Zasłużony dla Kultury Polskiej" przyznany ministra kultury. Jest osobą zasłużoną również dla Państwa, w roku 1989 otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi, a w roku 2005 został uhonorowany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Złotym Krzyżem Zasługi.

 

Ks. Prałat Władysław Zązel

zazel

Ks. Władysław Zązel otrzymał tytuł Ambasadora Ziem Górskich w roku 2016. Jest proboszczem Parafii Imienia Najświętszej Maryi Panny w Kamesznicy, Duszpasterzem Trzeźwości i Kapelanem Klubów Abstynenckich Diecezji Bielsko - Żywieckiej, członkiem Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości Konferencji Episkopatu Polski, a także Kapelanem Związku Podhalan. Ks. Zązel jest niewątpliwie jednym z czołowych twórców kultury trzeźwości, bowiem stworzył niezwykle nowatorską metodę krzewienia trzeźwości. To właśnie on jest inicjatorem i duszpasterzem spotkań "Wesela Wesel", a także współzałożycielem Stowarzyszenia "Wesela Wesel". Metoda Księda Zązla polega na integracji ideału trzeźwości z kulturą lokalnej społeczności, zwłaszcza poprzez nową formę masowej rozrywki. Wydał "proboszczowską ustawę", wedle której "wesela, śluby i pogrzeby mają być bez alkoholu". Ks. Zązel znalazł poparcie u Ojca Świętego Jana Pawła II, który udzielił Apostolskiego Błogosławieństwa wszystkim parom organizującym wesela bezalkoholowe w parafii Kamesznica. Wytrwała praca duszpasterska ks. Zązla zaowocowała setkami wesel bezalkohowych. Ks. Prałat pielęgnuje również tradycje i jezyk góralski, wspiera kapele i zespoły góralskie. Jest nie tylko prawdziwym góralem, wielkim Polakiem, ale także gorliwym kapłanem. W roku 2008 nadana mu została przez Ojca Świętego godność Kapelana Honorowego Jego Świątobliwości. 

 

ROK 2017 - Sebastian Kawa 

 

ROK 2018 - Jan Brodka

 

ROK 2019 - Janusz Michałek

 

ROK 2020 - Krzysztof Trebunia - Tutka

 

ROK 2021 - Jan Karpiel Bułecka

» powrót