Twoja przeglądarka nie wyświetla HTML5

Plebiscyt na "Osobowość Ziem Górskich"

16 kwietnia w Miejskim Centrum Kultury podczas uroczystej gali ogłoszone zostały wyniki plebiscytu na „Osobowość Ziem Górskich”. W zorganizowanym plebiscycie wyłonieni zostali zwycięzcy w następujących kategoriach: Mały Przedsiębiorca, Średni Przedsiębiorca, Duży Przedsiębiorca, Dziennikarz, Samorządowiec/Polityk, Osobowość Ziem Górskich.

W kategorii „Mały Przedsiębiorca Ziem Górskich” zwyciężył Zbigniew Marcisz, prezes Rękodzieła Artystycznego i Ludowego Pilsko z Żywca. Wśród średnich przedsiębiorców zwyciężył :Jan Sienkiewicz, prezes Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich. Nagrodę w kategorii „Duży Przedsiębiorca Ziem Górskich” zdobył Eugeniusz Wojak, właściciel Przedsiębiorstwa Wolimex. Szczepan Spis, Redaktor Naczelny „Wieści z nad Brennicy” i kwartalnika „Kwadrat” został „Dziennikarzem Ziem Górskich” zaś tytuł „Samorządowca Ziem Górskich” otrzymał Antoni Karlak, wójt Gminy Jabłonka. Podczas gali przyznany został również tytuł Honorowego Ambasadora Ziem Górskich Tytuł otrzymał pochodzący z Nowego Targu kompozytor i malarz, Jan Kanty Pawluśkiewicz. Artysta zawsze podkreślał swoje związki z rodzinnym miastem. W jego twórczości, szczególnie w oratorium Nieszpory Ludźmierskie, można zauważyć wiele elementów regionalnych. W 2008 roku władze rodzinnego miasta nadały kompozytorowi tytuł Honorowego Obywatela Nowego Targu.

Tytuł "Osobowość Ziem Górskich" otrzymał ks. Piotr Sadkiewicz, proboszcz z Leśnej koło Żywca. To kapłan, który organizuje akcje krwiodawstwa, szuka dawców szpiku kostnego i namawia ludzi do dzielenia się organami po śmierci. Jest wielkim propagatorem idei transplantacji. Uczestniczył m.in. w redagowaniu listu pasterskiego w tej sprawie, który został odczytany w polskich kościołach, zachęcał do tego z billboardów. W jego parafii można wziąć udział w kursach pierwszej pomocy, pojawił się tu także defibrylator.Po otrzymaniu statuetki uznał, że nie zatrzyma jej dla siebie. przekazał ją Zuzannie Kawulok z Istebnej, która również była nominowana do tej nagrody. To znana artystka,folklorystka,multiinstrumentalistka, gawędziarka i pisarka. Głównym sponsorem gali była Grupa Żywiec S.A. W części artystycznej wystąpił Kabaret OTTO.


 

» powrót