Twoja przeglądarka nie wyświetla HTML5

Finał Konkursu

20 kwietnia w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu odbyła się Gala Finałowa Konkursu „Osobowość Ziem Górskich”. . Konkurs „Osobowość Ziem Górskich” to prestiżowy plebiscyt wyróżniający osoby i firmy, które poprzez swoją działalność przyczyniają się do rozwoju ziem górskich. Zaszczytne nominacje i wyróżnienia przyznawane są przez Koalicję Marek Ziem Górskich, łączącą firmy i samorządy z Beskidów i Tatr.

Koalicja Marek Ziem Górskich, pomysłodawca i organizator Konkursu, działa od 2005 roku, jako forum zrzeszające osoby, firmy i samorządy, które łączy wspólna idea popularyzacji tradycyjnych i nowoczesnych produktów, związanych z regionem Żywiecczyzny i Podhala. Są to produkty wyjątkowe i niepowtarzalne, wyprodukowane i przetworzone na terenach górskich, nawiązujące do tradycji i lokalnego dziedzictwa kulturowego tych regionów. Warto pamiętać, iż powstają w jednym z najczystszych ekologicznie regionów Polski, a wiele z nich to renomowane towary z najwyższej półki.Koalicja jest znanym promotorem walorów turystycznych oraz ekonomicznych terenów górskich.

Ogłoszenie nominowanych i laureatów poprzedziło nadanie przez Zarząd Koalicji Marek Ziem Górskich tytułu „Ambasadora Ziem Górskich”. W tym roku tytuły te otrzymali Gerold Ortner, Konsul Honorowy RP w Austrii i Tadeusz Błażusiak, Mistrz Świata SuperEnduro.

Pan Tadeusz Błażusiak urodził się w Nowym Targu. Obecnie mieszka i trenuje w Andorze. Uprawianie sportu jest profesją i wielką pasją Tadeusza. Motocykl towarzyszy mu już od dzieciństwa. Tadeusz Błażusiak jest Mistrzem Europy w Trialu, zdobył również siedmiokrotnie Międzynarodowe Mistrzostwo Polski i jest dwukrotnym Międzynarodowym Halowym Mistrzem Niemiec w tej właśnie dyscyplinie. Od 2007 zaczął brać udział w Enduro, czyli rajdach po trasach terenowych dobranych pod kątem sprawdzenia wytrzymałości zawodnika i sprzętu. Tadeusz Błażusiak ma na swoim koncie wygrane wszystkich największych zawodów Enduro Extreme na świecie. Tadeusz jest m. in. trzykrotnym mistrzem świata ,a także posiadaczem niezwykle prestiżowego tytułu Sportowca Roku 2012 przyznawanego przez Amerykańskie Stowarzyszenie Motocyklistów.

Pan Gerold Ortner, Konsul Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w austriackim Grazu od 1999 roku. Pan Konsul Gerold Ortner urodził się 2 lipca 1936 r. w Grazu. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie w Graz, a następnie studia doktoranckie. Był szefem gabinetu marszałków takich jak Josef Krainer i dr Fridrich Niederle. Jest byłym Prezydentem Najwyższej Izby Kontroli Landu (okręgu, kraju związkowego) Styrii, a także Sekretarz Generalnym z prowincji Styria. Od 1 lipca 1999 r. pełni Urząd Honorowego Konsula Rzeczpospolitej Polskiej w Styrii.Pan Gerold Ortner jako Honorowy Konsul Rzeczypospolitej Polskiej w Styrii z siedzibą w Grazu był inicjatorem podpisania porozumienia partnerskiej współpracy pomiędzy regionem Styria w Austrii a Województwem Śląskim. Przez swe działania doprowadził do nawiązania współpracy pomiędzy samorządami gmin i Miasta Żywca, Powiatu Żywieckiego a Miastem Feldbach i Gminami zrzeszonymi w stowarzyszeniu Vulkalandu. Zajmującym się także promowaniem produktów i marek ziem górskich. Jego działalność na rzecz Żywiecczyzny i innych regionów Polski pozwoliła na zacieśnienie współpracy Polski i Austrii w dziedzinie kultury, sportu, turystyki i gospodarki. Jest także opiekunem grobów żołnierzy polskich poległych w Austrii.


Honorowy tytuł „Ambasadora Ziem Górskich”, nadawany jest przez Zarząd Koalicji Marek Ziem Górskich wybitnym osobistościom przyczyniającym się do promocji i rozwoju ziem górskich, otrzymali do tej pory: Arcyksiężna Maria Krystyna Habsburg, Adam Małysz, Justyna Kowalczyk, Prezydent RP Bronisław Komorowski, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Elżbieta Bieńkowska, Minister Rozwoju Regionalnego oraz Tadeusz Frąckowiak, Konsul Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej na Słowacji z siedzibą w Liptowskim Mikulaszu.

Podczas gali zorganizowanej w Miejskim Centrum Kultury wyłonieni zostali zwycięzcy w następujących kategoriach: Mały Przedsiębiorca, Średni Przedsiębiorca, Duży Przedsiębiorca, Dziennikarz, Samorządowiec/Polityk, Osobowość Ziem Górskich. W kategorii „Mały Przedsiębiorca Ziem Górskich” zwyciężył: Jan Strachan- właściciel Hotelu Strachanovka. Wśród średnich przedsiębiorców zwyciężył : Krzysztof Błecha- właściciel firmy Bonimed- Laboratorium Medycyny Naturalnej ( Żywiec). Nagrodę w kategorii „Duży Przedsiębiorca Ziem Górskich” zdobył Leszek Łazarczyk- właściciel Linter TOUR S.a . Wojciech Ciomborowski- pracujący w Wydawnictwie Prasa Beskidzka został „Dziennikarzem Ziem Górskich” zaś tytuł „Samorządowca Ziem Górskich” otrzymał Jan Puchała- starosta limanowski . W kategorii Osobowość Ziem Górskich zwyciężyła dr Stanisława Trebunia Staszel.

Nagrodę specjalną( Przyjaciel Ziem Górskich ) otrzymał Józef Pitoń. Nagrodę Specjalną ( Firma Przyjazdna Górom i Góralom) otrzymała Grupa Żywiec S.A. Gościem specjalnym uroczystości był Konsul Republiki Austrii w Krakowie Gerald Eidherr . W gali uczestniczyli przedstawicieli styryjskiego Vulkalandu( Austria):- burmistrz Raabau Franz Uller, burmistrz Gniebnig-Weissenbach Manfred Promitzer,

Konkurs przebiegał w trzech etapach. W pierwszym Kapituła oceniła przesłane kandydatury, następnie opublikowała imiona i nazwiska osób nominowanych, które zostały zamieszczone na stronach internetowych Koalicji. Internauci mogli oddawać swoje głosy na jednego nominowanego w każdej kategorii. W trzecim etapie Kapituła dokonała wyboru Laureatów spośród nominowanych zwykłą większością głosów. Ogłoszenie wyników nastąpiło podczas uroczystej Gali Finałowej, podczas której wystąpił zespół Trebunie-Tutki.

 

Więcej zdjęć z Gali "Osobowość Ziem Górskich" w zakładce Galeria.

» powrót